Проводити фарбувальні роботи без малярного інструменту складно, можна навіть сказати – нереально. Будь-який процес нанесення лакофарбового матеріалу на поверхню вимагає використання пензликів, щіток, валиків, фарборозпилювачів та інших малярних інструментів. Залежно від виду малярних робіт і складу використовуваної фарби вам можуть бути потрібні різні кісточки, валики, шпателі, лінійки.
Малярні пензлі.
Пензлі хорошої якості виготовляються з чистої щетини. Вони вбирають в себе велику кількість лакофарбового матеріалу, утримують його усередині так, що фарба не стікає. Дешевші, але менш практичні та менш довговічні пензлі, зроблені з щетини з додаванням приблизно 50% жорсткого кінського волоса. Найбільші за розміром (пучок волосся досягає довжини 180 мм, діаметр – 60-65 мм) махові кісточки, що мають круглу форму та довгу ручку (1,8 – 2,0 м). Вони продаються готовими (пучок волосся укріплений в металевому кільці) або у вигляді пучка волосся, що вимагає зв’язування.
У будь-якому випадку необхідно перевірити довжину волосся кісточки, щоб при необхідності їх підв’язати. Після згинання кісточки волоски повинні негайно випрямлятися, приймаючи колишню форму. Маховими кісточками зручно забарвлювати великі за площею поверхні, наприклад, стелю, стіни.
Техніка виконання ремонтних робіт.
Побілку стелі зручніше робити широкими побілочними пензлями — плоскими шириною 20 мм, завтовшки 50-65 мм з довжиною щетини 100 мм. Також ефективні при біленні пензлі-макловиці – круглі (діаметр 120 і 170 мм, довжина щетини 95-100 мм) або прямокутні пензлі з колодки, що кріпиться посередині, ручкою. Для забарвлення невеликих за площею поверхонь клейовими або масляними фарбами використовують «ручники» – круглі щітки невеликого розміру (діаметр 20-50 мм). Зазвичай щетина в «ручнику» має довжину трішки більшу, ніж необхідно для якісного забарвлення, тому «ручники» підв’язують шпагатом на потрібну довжину, а у міру зносу розв’язують. У найбільших «ручників» довжина щетини повинна бути не більше 40 мм, у маленьких – 26-30 мм. Для фарбування важкодоступних місць, таких як батареї і радіатори – використовують кутові кісточки або радіаторні пензлики.
Флейцові пензлі.
Флейци – це плоскі пензлі на короткій ручці, виготовлені з високоякісної щетини або волосся бобаха. Флейци використовують для згладжування свіжо нанесеного шару фарби, для видалення слідів від «ручников» або для фарбування. Для забарвлення таких місць, де не проходить «ручник», для витягування використовуються круглі кісточки (діаметром 6, 8, 10, 14 і 18 мм) перетину або плоскі. Для додання свіжопофарбованій поверхні шорсткої фактури використовують торцювання – кісточки прямокутної форми розміром 15 х 76 мм, виконані з твердої щетини. До самої кісточки кріпиться ручка так, щоб торцюванням зручно було завдавати ударів по шару свіжої фарби і усувати нерівності на її поверхні. Торцюють тільки масляні і клейові фарби.
Валики.
У роботі набагато практичніше пензлів валики, забарвлена ними поверхня має злегка шорстку фактуру. Втім, валиками можна не тільки фарбувати, але і наносити ґрунтовку на стіни, стелі. Валики можуть бути поролоновими або хутряними. Перші набагато довговічніші, хутряні валики швидко зношуються. Діаметр валиків варіюється від 40 до 70 мм, а довжина – від 100 до 250 мм. Валик насаджується на рукоятку із стрижнем і віссю та фіксується гайкою.
Малярний валик можна застосовувати при роботі практично з усіма лакофарбовими матеріалами.
Однак треба пам’ятати, що:
Валик з хутряною шубою дає кращі результати порівняно з іншими валиками при роботі з масляними фарбами, лаками та емалями.
Велюровий валик дозволяє отримати дуже гладку поверхню.
Поролоновий валик краще інших працює з водно-клейовими матеріалами. Він легкий, зручний в роботі, простий у використанні, змінна шуба дозволяє найбільш ефективно працювати з декількома матеріалами одночасно.
Шпателя.
Для нанесення і розрівнювання шпаклівки знадобляться шпателі. Їх робоче полотно може бути виготовлене із сталі (ширина 30-100 мм) або з деревини твердих порід (ширина 50-200 мм, довжина 150-180 мм).
Металеві шпателі використовуються для розрівнювання шпатлівки по металу або дереву, а також для видалення шару старої мастики, шпалер, фарби.
Дерев’яні шпателі застосовуються для нанесення і розрівнювання шпаклівки по дерев’яних і обштукатурених поверхнях.
Будівельна лінійка та інший будівельний інструмент.
В процесі виконання різних видів малярних робіт вам можуть знадобитися також лінійка довжиною 1 м, шириною 30-50 мм, завтовшки 10 мм із знятою з одного боку фаскою, ніж, стамеска, відро і сталева сітка та сито.
Для зберігання готової фарби потрібен хороший скляний або емальований посуд, – він не руйнується купоросом, розчинниками, не іржавіє і легко миється. Для довгого зберігання від руйнування металевий посуд заздалегідь забарвлюють зсередини 1-2 шарами масляної фарби і просушують.